Hotline
+902124884840
Zayıflama
Zayıflama

Zayıflama Nedir?

Zayıflama, birçok kişinin gereğinden daha çok olan kilo sebebiyle yapılan bir tür tedavi olduğu söylenebilir. Zayıflamayı düşünen herkes ilk önce doğal olarak bulunan yöntemlere yönelir daha sonra ise doğal yollarla kilo vermeyi başaramayanlar ya da sağlık sorunları nedeniyle kilo vermekte sorun yaşayan kişiler estetik yöntemler ile ilgilenir. Estetiksel yöntemler ile zayıflamak isteyen kişiler kesinlikle bir sağlık kuruluşuna giderek alanında uzman olan doktorların gözetimi altında yapılması gereken tedavi uygulanmalıdır. Uzman kişilerin muayenesinden geçtikten sonra çıkan tetkik sonuçlarına göre estetiksel zayıflamanın yapılıp yapılmayacağına karar verilir.
Bu duruma bakıldığı zaman zayıflamanın, günümüz çağında obezite gibi hastalıkların önlenmesi ya da bu tür bir rahatsızlığa sahip kişilerin tercih ettiğini söyleyebiliriz. Hem daha sağlıklı olmasını sağlamak hem de aynı zaman da daha özgüvenli olmasını sağlamak amacıyla yapılan bir tür işlem olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Genel sağlık durumunu olumsuz etkileyecek kadar olan bir fazla kiloların olması birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerin başında gelen ise farklı bir hastalığın tepkisi olmakla beraber düzensiz beslenme de buna neden olabilir. Gereğinden fazla olan kiloların verilmesi için uzman bir diyetisyenin gözetimi altında düzenli beslenme uygulanırken düzenli sporun da yapılmasıyla kilo vermek mümkündür. Fakat bütün bunların yanı sıra kilo sorunu yaşayan birçok kişi de zayıflamak için estetiksel zayıflama, tıbbi operasyona gerek duyulabilir. Bu sebepten kaynaklı tıbbi alanda estetik yöntemler mevcut olarak bulunmaktadır. Estetiksel yöntemler ile zayıflama işlemi desteklenecek ise iki tür yolu bulunmaktadır. Bu yollar ameliyatlı estetik yolu ve ameliyatsız estetik yolu olarak vardır. Zayıflama işlemi, estetiksel yollarla yapılacaksa mutlaka bir sağlık kuruluşunda alanında uzman doktorların denetiminde olunması gerekir. Yapılan tetkikler sonucuna göre estetiksel zayıflama işlemi yapılacaktır.

Zayıflama Yöntemleri Nedir?

Kişinin bilindiği üzere doğal yollar ile zayıflaması mümkün değilse estetiksel olarak zayıflama yoluna başvurur. Bu yollar ikiye ayrılmaktadır. Ameliyatsız zayıflama yöntemi ve ameliyat ile yapılan zayıflama yöntemi olarak mevcut olarak vardır. Bu yöntemlerde hangisinin zayıflamak isteyen kişinin bünyesine uygun olduğunu belirleyerek uygulanmaktadır. Ayrıca bunlarla beraber geleneksel olarak bulunan tıp yöntemleriyle de kilo vermek mümkündür. Bu yöntemlere bakacak olursak şunları söylemek mümkündür.

Ameliyatsız Zayıflama Yöntemi

Ultrashape ile Zayıflama Yöntemi: Ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biri olarak bulunan ultrashape, vakumlama yöntemi ile çalışmaktadır. Bölgesel olarak uygulanır ve kişinin bölgesel zayıflamasında oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bölgesel yağ hücrelerinin birbirinden ayrışarak parçalanmasını sağlarken yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Vücudun zayıflamasını sağlarken aynı zaman da sıkılaştırır ve herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Özellikle kalça ve karın bölgesinde tercih edilen ultrashape, birçok kişinin tercihidir.

Eximia ile Ameliyatsız Zayıflama Yöntemi: Eximia cihazının bir diğer ismi de kavitasyon cihazıdır. Eximia cihazı, yüksek ses oluşturarak kişinin vücuduna ani ses dalgaları gönderir. Bu dalgalanma yağ hücrelerinin sıvı hale geçmesini sağlayarak kişinin vücudundan atılmasında yardımcı olur. Düzenli yapıldığı takdir de yaklaşık 10 cm kadar incelme olurken birçok faydası bulunmaktadır. Zayıflama olurken selülitlerinde giderilmesinde etkili olur. Cilt eski formuna göre daha sıkı ve hoş bir görüntüye sahip olur. Genellikle bel, kol ve göbek çevresinde kullanılan eximia cihazı, kalıcı olan yağ hücrelerin de erimesinde etkilidir.

Powershape ile Zayıflama Yöntemi: Genellikle bölgesel zayıflama için tercih edilen powershape, ses dalgasını ve kızılötesi ışığını daha güçlü hale getirerek yağ hücrelerini olduğundan küçük parçalara ayırır. Ortalama 10 seans süren bu işlemin süresi bir buçuk saattir. Üst bacak çevresi ve karın çevresine uygulanan bu işlem sayesinde vücut daha parlak bir görünüm kazanmaktadır.

Velashape ile Zayıflama Yöntemi: Vücudu şekillendirmek için de kullanılan velashape, selülitleri de gidermektedir. Eski formunu kaybeden vücut yapısının düzelmesinde etkili olur. Kilo vermeyi daha kolay ve hızlı hale getirirken yağ dokularının parçalanmasıyla istenilen hıza ulaşılır. Sadece zayıflamayı değil aynı zamanda vücutta bulunan çatlaklarında ortadan kalkmasında etkilidir.

Radyo Frekansı ile Zayıflama Yöntemi: Radyo frekans dalgalarının artmasını sağlayarak kişinin vücudunun daha derinine inmesini sağlar. Bu durum da kişinin kilo vermesin de etkisi olur. Derin dokulara ulaşması sayesinde verilen kilolar ile kişinin cildin de bulunan selülitlerin yok olmasını sağlar. Bu işlemi yaptırmak isteyen kişi yaş almış ise seans süresi normalden biraz daha uzun sürer.

Smootshapes ile Zayıflama Yöntemi: Bu zayıflama yöntemi ile yağ dokuları sıvı hale gelir. Sıvı hale gelen yağ dokuları metabolizmayla vücuttan atılır. Bu durum da kişinin bölgesel zayıflama işlemini sağlamaktadır. Karın ve kalça çevresinde etkili olan smootshapes, cildi sıkılaştırır ve hoş görünüm sağlar. İşlem tamamlandıktan sonra aradaki farkı anlamak mümkündür.

Ameliyat ile Yapılan Zayıflama Yöntemi

Tüp Mide: Kişiler tarafından genellikle mide küçültme ameliyatı olarak da bilinmektedir. Mide küçültme ameliyatında, kişinin midesinin yarısından fazlası alınır. Bu durum vücudun gıdaya karşı daha az emilim göstermesini sağlar. Midenin küçülmesi sebebiyle çok az miktarda yemek yenilir. Bu durum da kilo verilmesine sebep olur. Tüp mide ameliyatı uzman doktorların gözetimi altında olduğu sürece herhangi bir risk içermez.

Gastrik Bypass: Midenin bir kısmının alınarak mide hacminin ufalmasına yardımcı olan gastrik bypass zayıflama işlemi, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Tüketilen yiyecek ve içeceklerin ince bağırsak organına daha kısa süre de gitmesini sağlayarak kişinin yemek yeme isteğini azaltır. Bu durum da kişi daha az yemek yer ve çoğunlukta kendini tok hisseder.

Mide Bandı: Mide bandı, kişinin midesi ve mide borusu arasını kelepçeler. Mide bandı bu bölgeye uygulandıktan bir süre müdahale edilmez. Çünkü vücudun dışarıdan olan ürüne alışılması beklenir. Daha sonra gerektiği zaman müdahale edilerek açlık hissinin azalmasında yardımcı olur.

Zayıflama İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

Zayıflama işlemi yapıldıktan sonra eski forma dönmemek için uyulması gereken belli başlı durumlar söz konudur. Zayıflama olduktan sonra meydana gelen sarkma ve deri gevşemelerinin giderilmesi için bazı kurallara uyulmalıdır. Düzenli egzersiz yapmak ve düzenli bir beslenme için oldukça önemlidir. Kişi yeni formunu korumak için sağlığına dikkat etmelidir. Bu kurallara uyulduğu takdir de kişinin vücudu daha sıkı ve sağlıklı olacaktır. Böylece kişi kendini daha özgüvenli de hisseder. Bu hususlara dikkat edildiği sürece herhangi bir sorun yaşanmaz.

Zayıflama İşleminin Faydaları Nelerdir?

Kişinin vücudun da bulunan fazla kiloların birçok zararı vardır. Bu zararlardan etkilenmemek için mutlaka dengeli beslenmelidir. Fakat dengeli beslenme ve spora rağmen gerekli olan form yakalanamıyorsa birçok kişi bahsettiğimiz gibi ameliyatlı ve ameliyatsız zayıflama yollarına başvurmaktadır. Kişi sağlığına kavuşmak için yapmış olduğu işlemler sonucunda kendini eskiye nazaran daha iyi hissedecek ve enerjik olacaktır. Bütün bu durumlara bakıldığı zaman zayıflamanın sağlamış olduğu birçok fayda vardır. Bu faydalar için şunları söylemek mümkün olacaktır.
Verilen fazla kilolar kişinin daha rahat hareket etmesini sağlarken hareket alanı genişler. Böylece kısa yürüyüşler de nefes nefese kalmaz.
Fiziksel hareket alanının artması sonucunda daha çok yürüyüş, egzersiz yapılması sayesinde kol ve bacaklar da sıklıkla görülen eklem ağrıların azalmasında yardımcı olur.
Zayıflama, kişinin yaşam kalitesini arttırır ve aradaki belirgin farklar anlaşılır.
Ayrıca zayıflama kişinin sağlığını da ciddi derece de etkilemektedir. Kilo verilme halinde birçok kalp hastalığına karşı tedbir alınmış olur. Şeker hastalığı ve damar tıkanıklarına karşı da önlem sağlamaktadır.
Kişinin zaman içerisinde daha iyi bir uyku almasında yardımcı olurken kişi kendini dinlenmiş hissederek yeni güne uyanır. Birey artık günlük yaşantısında daha aktif bir rol alır.

Zayıflama Yöntemlerinin Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Zayıflama aslında birçok duruma karşı faydalı olmasına rağmen bazı durumlar da olumsuz hallerini görmek mümkündür. Bu olumsuz durumlara bakacak olursak şunları söylemek mümkün olacaktır.
Zayıflayınca birçok kişinin bünyesi normalden biraz daha hassas olabilmektedir. Bu nedenle tüketilen yiyeceklerin sindirilmesinde sorun yaşanabilir. Bu durum mide problemlerine sebebiyet verir.
Kalp ritminin bozulmasına neden olarak düzensiz nefes alışverişini etkiler.
İşlem yapıldıktan sonra bir süre kişinin hareket etmesini kısıtlar. Bedenen yapılan hareketlerin kısıtlanması yapılması gereken işleri geciktirir.
İşlemden sonra belli bir zamana da kadar hafif acı hissedilir. Bu durum kişinin yaşam kalitesini bir süreliğine düşürür.
Uyuyan kişinin rahat hareket etmesini engeller ve horlama, nefes tıkanıklığı gibi sorunlara yol açar.