Hotline
+902124884840
Cilt Bakımı
Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı bir kişinin uzman kişiler tarafından yapılan cildi temizleme, besleme ve canlı görünüme kavuşturma işlemidir. Uzman kişiler tarafından yapılan cilt bakımı evde yapılan cilt bakımına göre oldukça faydalıdır. Bu işlemi yaptıran bir kişi sıklıkla uzman kişilere cilt bakımı yaptırmak ister. Cilde düzenli olarak bu işlem yapıldığı zaman daha canlı daha parlak ve daha sağlıklı bir görünüm elde edecektir. Ayrıntılı olarak yapılan cilt bakım işlemi sayesinde gözenekler tam anlamıyla temizlenebilir. Uygulanan cilt bakımı sayesinde kirden arınması sağlanan cilt nemlendirilerek cildin nem dengesi sağlanmış olur. Cilt bakımı için öncelikle kişinin cilt tipi belirlenmelidir. Belirlenen cilt tipine göre işlemin uygulanması doğru olacaktır. Çünkü cilt tipine göre yapılan bu işlemler de kullanılan ürünler farklılık gösterir. Eğer cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullanılır ise cildiniz yeterince temizlenmeyip sivilce meydana gelebilir. Her yaşta olan kişilerin yaptırdığı cilt bakımının bilindik bir diğer özelliği de yaşlanmayı geciktirmesidir. Bu özellik sayesinde birçok kişi cilt bakımına özen göstermek ister.
Cildin en üst katmanında biriken kir ve yağların sonucunda kişinin cilt sağlığı zaman içerisinde bozulup sivilce çıkmasına sebep olur. Ayrıca bu kir ve yağların birikimi kişinin erken yaşlanmasına ciltte kırışıklık oluşmasına da neden olmaktadır. Gözeneklerin kapanması sonucunda cilt kendi kendini temizleyememektedir. Bu durum ciltteki sebum orantısının değişmesine yol açar. Sebum oranının bozulması ise birçok cilt sorununa ve hastalığının başlangıcıdır. Bu orantı kişi de gereğinden fazla yağlanma yapabilirken aynı zaman da aşırı kuruluğa da neden olabilmektedir. Bu gibi sorunların ortadan kalkması için düzenli olarak cilt tipine uygun ürünler ile bakımın yapılması doğru olacaktır.

Cilt Bakımı Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Bozulan sebum orantısının düzeltilmesi için yapılan cilt bakımı zaman içerisinde eski formuna kavuşabilmektedir. Uygulanan cilt bakımı kişinin kan dolaşımını hızlandırır ve cildin kendi yapısını onarmasına yardımcı olur. Cildin parlaklığı, canlı görünümü geri gelecektir. Fakat bunların olabilmesi için kesinlikle cilt tipine uygun doğru ürünler kullanılmalı ve düzenli uygulanmalıdır. Cilt bakımının faydalarını sırası ile saymamız gerekir ise şunları söylememiz mümkün olacaktır.
Ciltteki gözeneklerin tıkanıklığını giderir.
Kan dolaşımını hızlandırır ve lenf sisteminin çalışmasını sağlar.
Yanlış ürünlerden kaynaklı oluşan lekelere karşı koruma sağlamaktadır.
Anti – aging koruma da yardımcı olmaktadır.
Ciltte oluşan tahrişlerin zaman içerisinde iyileşmesine yardımcı olur.
Sebum orantısının tekrar kazanılmasında etkili olur.
Erken yaşlanmaya karşı önlem alır.
Ciltteki ölü derilerin gitmesine yardımcı olmakla beraber cildin kendi kendini zaman içerisinde yenilenmesine yardımcı olur.
Ciltteki kolajen üretiminin artmasında etkili olur.
Ciltteki elastikiyet eksikliğinin azalmasını önelerken kan dolaşımına olumlu yönde etki de bulunur.

Cilt Bakımı Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Uygulanan cilt bakımı işleminin süresi yaklaşık olarak 40 dk ve 1 saat arasında değişmektedir. Uygulanan cilt bakım temizliği birçok açıdan kişinin cildi için avantajlıdır. Bu avantajlar birçok kişi de aynı etkiyi göstermektedir. Cilt bakımın kişi de yarattığı cilt bakımına kısaca bakmamız gerekirse şunları söylemek doğru olacaktır.
Cilt bakım işlemi sayesinde derinlemesine temizleme sağlarken oluşan gözenek tıkanıklığının giderilmesinde yardımcı olur.
Gözenek tıkanıklığının giderilmesi ile ciltteki oksijen oranı artar bu durum da kan dolaşım hızı artarak ciltte olumlu etkiler yaratır.
Düzenli yapılan cilt bakımı sebum orantısını düzenleyerek cildin kendi kendini yenilemesine yardımcı olur.
Cildin kendi kendini yenilemesiyle, ciltte nem oranı artar. Bu durum da yağ dengesinin sağlanmasında etkili olur.
Dengelenen nem ve yağ miktarı sayesinde ciltte oluşan sivilceler azalır.
Cildin eski yapısına göre daha sağlıklı, canlı ve parlak olmasını sağlar.
Düzenli yapıldığı takdir de kişilerin zaman içerisinde yaşlanmaya karşı birçok etkiden cildi koruyacaktır.
Yanlış ürünlerden kaynaklı olan leke ve cilt sorunlarının ortadan kalkmasında oldukça önemli bir yeri vardır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımının sağlıklı bir şekilde yapılması için uzaman kişilerin gözetimi altında bir sağlık kuruluşunda yapılması oldukça önemlidir. Cilt bakımı her kişiye ayrı yapılan özel bir işlem olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü her farklı kişinin cilt tipinin farklı olmasıyla beraber kullanılacak ürünler de değişkenlik gösterir. Genellikle ilk olarak cilt tipi için uygun ürünler seçilir ve bu ürünler ile buhar makinasıyla terapi yapılır. Buhar terapisi ile ortaya çıkan siyah noktaların temizliği yapılmaktadır. Bunun sonucunda cilt nem dengesi sağlanır. Fakat bu dengenin sağlanması için cilt bakımın adım asım aşamaları mevcuttur. Bu aşamalar şunlardır;

Cilt Bakımı Öncesi Kontrol: Cildi ile sorunu olan kişinin rahatsız olduğu durum dinlenir. Yapılacak olan cilt bakımından ne gibi bir isteği olduğu sorulur. İsteğine göre ve işlem uygulanır. Bu aşamada ilk olarak cilt tipi belirlenerek, cildin gerek duyduğu ürünler hazırlanır. Ayrıca yapılan işlemin yanında gerekir ise farklı cilt bakımıyla da kombinasyon sağlanabilmektedir.

Epidermis Temizliği: Cilt yumuşak hareketler ile temizlenir. Cildin tipine göre olan ürünler ile yapılan epidermis temizliği kişinin cildini sonraki adım için hazır hale getirir.

Ölü Deri Temizliği: Bir önceki aşama da cilt tipine göre belirlenen ürünler ve cihazla tıkanan gözeneklerin temizliği yapılarak ölü deriden kurtulunur.

Gözenek Temizliği: Gözeneklerin temizlenmesi sonucunda cilt bu adım da daha canlı ve parlak bir görünüm kazanır. Dolaşımın hızlanmasına yardımcı olurken, nem dengesini sağlar.

Buhar Terapisi: Uygulanan buhar terapisi kişinin cilt yüzeyinin yumuşamasını sağlarken tıkalı olan gözeneklerin de açılmasını sağlamaktadır. Böylece oluşan yağ birikintilerinin temizliği sağlanır. Ayrıca sadece biriken yağlar için değil siyah noktaların giderilmesinde de etkilidir.

Siyah Nokta Temizliği: Siyah noktaların temizliğinde yardımcı olan buhar terapisi kişi de oldukça ferah bir görünüm elde etmesinde yardımcı olur. Fakat bu esnada yapılan komedon temizliği kişiye hafif bir acı hissi verebilmektedir.

Dezenfekte: Yapılan tüm cilt bakımından sonra kalan küçük kirlerinde ortadan kalkması için yapılan bir dezenfekte işlemidir. Fakat unutulmamalıdır ki bu işlem yapılmaz ise cildin eski yapısına dönmesi uzun sürmeyecektir.

Cildin Beslenmesi: Cilt temizliğinin son adımı olan cildin beslenme aşamasında kişiye oksijen terapisi uygulanmaktadır. Nem bombası yapılır, cilt vitaminleri verilir, cilt maskesi yapılır ve nemlendirici kremler ile derinlemesine bir nem sağlanır.

Cilt Bakım Uygulaması Hangi Tür Cilt Bakımları ile Kombinasyon Yapılır?

Cilt bakımı yapılırken gerektiği durumlar da farklı cilt bakım türleri ile kombine edilmek istenir. Bu durum söz konusu olduğunda birçok cilt bakım türü ile kombine edilmesinde sorun olmadığını görürüz. Bu kombinasyonlar kişinin cildine düzenli aralıklarla yapıldığı takdir de cilt rahatsızlıklar azalırken aynı zaman da yaşlanmaya karşı da önlem sağlamış olur. Bu sayede cildin ihtiyaç duyduğu bakımı en iyi şekilde sağlanmış olur. Diğer cilt bakım kombinasyonları ise şunlardır;

Peeling ve Cilt Bakım Uygulaması: Cilt bakım işlemi kişinin cildine göre olan ihtiyaçla yapılan peeling uygulaması ile uygulandığında ciltte olan rahatsızlık azalacaktır. Genellikle kullanılan kombinasyon peeling ve cilt bakım rutini olduğunu söylemek mümkündür.

Salt Facial ve Cilt Bakım Uygulaması: Yapılan bu cilt bakım kombinasyonu genellikle sivilce olan kişiler ve olgun yapı da olan cilt türü için tercih edilmektedir. İçerisinde bulunan doğal özler sayesinde cilde hemen etki olmaktadır. Bu sebeple birçok çalışan birey bu yöntemi tercih eder.

Babyface ve Cilt Bakım Uygulaması: Babyface ile kombine edilen cilt bakımı kişinin cildinin pürüzsüz bir görünüm elde etmesinde oldukça önemli bir etki sağlar. Bu kombinasyon ile kalıcı bir etki sağlamakla beraber etkisinin de uzun süre devam etmesinde yardımcı olacaktır.

Hydrafacial ve Cilt Bakım Uygulaması: Cilt bakımı için uygun olan bir diğer kombinasyon hydrafacial ve cilt bakım uygulamasında olan güçlü vakum özelliği ile kullanılan doğru ürünlerle cilt kendini zaman içerisinde yeniler, parlak ve canlı görünüm oluştururken cilt rahatsızlıkların da ortadan kalkmasını sağlar. Aynı zamanda oluşan lekelerin de azalmasında oldukça yardımcı bir faktör olduğunu söylemek doğru olacaktır.
Bütün bu özellikler bakıldığında cilt bakımı her yaştan kişiler için olumlu etkiler yaratacaktır. Fakat bu işlemler yapılmadan önce kesinlikle bir uzaman kişi ile görüşmeli, sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Yapılan tetkikler sonucu cilt tipiniz belirlenerek ona göre uygun olan cilt bakımı ya da cilt bakım kombinasyonu yapılır. Doğru tercih sonucunda cildinizin sağlıklı bir yapıya kavuşacağını söyleyebiliriz.